Stopy procentowe bez zmian a oprocentowanie lokat spada

Rada Polityki Pieniężne pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Tymczasem EuroBank obniżył już oprocentowanie rachunków oszczędnościowych z 5,7% na 5,3% netto w skali roku (= brutto 6,72%), a całkiem niedawno oferował przecież 6,06%. Oprocentowanie lokat w tym banku zostało obniżone z 6% na 5,5%. W październiku kończy się wiele lokat założonych w czasie październikowego boomu w ubiegłym roku, więc sytuacja na rynku może być ciekawa. Pieniądze z tych lokat zostaną gdzieś ulokowane, czy EuroBank właściwie więc postąpił obniżając oprocentowanie właśnie teraz? EuroBank dał możliwość oszczędzania na 15 rachunków oszczędnościowych, a potem szybciutko już dwa razy obniżył ich oprocentowanie. Część klientów może poczuć się „nabitymi w butelkę” łącznie z mną, choć z obniżką oprocentowania lokat i rachunków należało się liczyć.

Część osób może być skuszona wynikami funduszy inwestycyjnych za ostatnie pół roku. Wiele osób przewiduje korektę, która jeśli nastąpi a może już nastąpiła, da z czasem dobry sygnał wejścia w fundusze inwestycyjne. Nabywanie bowiem teraz jednostek funduszy inwestycyjnych jest obarczone sporym ryzykiem. Dlatego jeśli ktoś czeka na taki sygnał, może ulokować swoje oszczędności (część) na rachunku oszczędnościowym z dzienną kapitalizacją odsetek.

Obniżenie oprocentowania pozwala na każdym z rachunków oszczędnościowych ulokować większą maksymalną kwotę 17182,54 zł, zwolnioną z podatku Belki dzięki codziennej kapitalizacji odsetek.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *