Sposób oszczędzania na podwojenie kapitału w 5 lat

Zastanawiasz się pewnie jak to możliwe, czy w ogóle jest możliwe bezpieczne oszczędzanie pieniędzy przy jednoczesnym podwojeniu kapitału w 5 lat? Roczna stopa zwrotu takiego oszczędzania musiałby wynosić 20%, czego systematycznie nie gwarantują nawet fundusze inwestycyjne. A jednak jest to możliwe, jest na to pewien sposób, który działa przy mniejszych kwotach, bo przy większych jest to możliwe ale zdecydowanie trudniejsze, bo wymaga od nas więcej pieniędzy. Pierwszy raz gdy spotkałem się z tym sposobem uznałem go za genialny i nadal tak uważam. Jeśli ktoś boi się inwestowania w fundusze inwestycyjne a interesuje go tylko bezpieczne oszczędzanie, to ta metoda jest dla niego.

Załóżmy że Twój kapitał wynosi 5.000 zł i chcesz go bezpiecznie pomnożyć w 5 lat. Wówczas 5.000 zł lokujesz na lokacie terminowej lub koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem – załóżmy 5,5% (jest to w miarę niskie i realne oprocentowanie do osiągnięcia z wykorzystaniem choćby obligacji skarbowych). Cały kruczek w tej metodzie polega na tym, że tak jak przy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne dokonujesz systematycznych miesięcznych niskich dopłat. W przypadku 5.000 zł ulokowanych na 5,5% rocznie wystarczy, że miesięcznie będziesz dopłacać do lokaty/konta 55 zł. Oszczędzając w taki sposób w przez 5 lat podwoisz kwotę 5.000 zł w zupełnie bezpieczny sposób. Dla chcących sprawdzić tą metodę i dokonać obliczeń samodzielnie zapraszam do Centrum Obliczeń.

Podwojenie 10.000 zł przy oproc. 5,5% w 5 lat wymaga dopłacania co miesiąc kwoty 110 zł, a przy większych kwotach kapitału jeszcze więcej. Metoda ta nie jest idealna jednak jest bezpieczna i pewna, motywuje do oszczędzania, dlatego moim zdaniem zasługuje na uznanie.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *