AGD i RTV – oszczędzamy czy kupujemy na raty?

Ludzie kupują, wymieniają i naprawiają co jakiś czas swój sprzęt AGD i RTV. Niektórzy marzą o nowym, lepszym, większym telewizorze, inni o nowej pralce. Komuś innemu zepsuła się lodówka i koszt naprawy jest na tyle duży, że warto dopłacić i kupić zupełnie nową objętą oczywiście gwarancją. Te wszystkie rzeczy nie są jednak tanie i większość ludzi nie wymienia od tak sobie całego sprzętu AGD i RTV, który jest w domu na zupełnie nowy. Zazwyczaj bywa tak, że ludzie kupują taki sprzęt na raty, a niewiele osób stara się oszczędzać na taki cel.

W celach oszczędzania możemy założyć sobie taki „fundusz AGD i RTV”, w którym będziemy lokować oszczędności na nowy sprzęt, wymianę i naprawę starego. Ciekaw jest ile miesięcznie wystarczy oszczędzać, by co 5, 6 lub 7 lat wymieniać cały większy sprzęt AGD i RTV na zupełnie nowy? O ile będzie się różniła oszczędzana miesięczna kwota od raty pożyczki?

Mam przy sobie aktualną ulotkę jednego z hipermarketów elektronicznych, z której wybieram następujący sprzęt:

  • pralka 1.500 zł
  • kuchnia elektryczna 1.700 zł
  • lodówka 1.500 zł
  • odkurzacz 400 zł
  • telewizor 32 cale 2.600
  • żelazko 300 zł

Razem  8.000 zł
Do obliczeń jak powyżej widać przyjęto średnie ceny. Kwota, którą trzeba oszczędzić na sprzęt AGD i RTV to 8.000 zł. Oszczędzając taką właśnie kwotę, będziemy lokować krótkoterminowo oszczędności na lokatach terminowych np. rocznych, bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli wymienić stary sprzęt na nowy lub wydać jakieś pieniądze z naszego funduszu na naprawę. Przyjąłem więc do obliczeń oprocentowanie w skali roku wynoszące 4,5%. Aktualnie banki oferują wyższe oprocentowanie ale nie zawsze takie będzie.

Korzystając z kalkulatora na stronie MultiFund.pl wyszedł następujący wynik:

  • oszczędzając miesięcznie 119 zł uzbieramy kwotę 8.000 zł w 5 lat;
  • oszczędzając miesięcznie 97 zł uzbieramy kwotę 8.000 zł w 6 lat;
  • oszczędzając miesięcznie 81 zł uzbieramy kwotę 8.000 zł w 7 lat,
  • oszczędzając miesięcznie 69 zł uzbieramy kwotę 8.000 zł w 8 lat.

Zatem do wymiany całego sprzętu AGD i RTV na nowy w ciągu kilku lat, wystarczy miesięcznie oszczędzać od 69 do 119 zł, w zależności od czasu jak szybko chcemy wymieniać sprzęt. Z punktu widzenia oszczędzania, najlepiej byłoby oczywiście użytkować sprzęt jak najdłużej. 69 czy 81 zł to nie jest wielka kwota a zazwyczaj gdy przychodzi do zakupu, brakuje nam pieniędzy. Niekiedy posiłkujemy się wtedy pożyczką i zakupem na raty. Znam takich ludzi, którzy jak tylko spłacą raty jednej pożyczki, kupują kolejną rzecz na raty i dla nich to jest normalne. Tylko tak kupują droższe towary. My oszczędzając nie musimy wymieniać od razu całego sprzętu na nowy co kilka lat ale będziemy mieli zaoszczędzone pieniądze na ten cel, które możemy wykorzystać później, również nadwyżkę możemy przelać na inny cel, np. inwestycję długoterminową.

Zakup towarów na raty ma swoje konsekwencje. Oszczędzając choć na niewielki procent rocznie (4,5%), działa on na naszą korzyść. Pożyczając oprocentowanie działa na naszą niekorzyść i dodatkowo jest jeszcze większe.

Gdybyśmy dziś wzięli pożyczkę w EuroBanku w kwocie 8.000 zł na 5 lat, nasza miesięczna rata wyniosłaby 245,25 zł. Czyli roczneoprocentowanie wyniosłoby ok. 16,80%. Pożyczone pieniądze możemy również wydać na inny cel niż zakup nowego sprzętu AGD i RTV, konsekwencje pożyczki 8.000 zł będą jednak takie same w porównaniu z oszczędzaniem.

Pierwsza opcja – oszczędzanie miesięcznie 119 zł przez 5 lat i druga opcja – pożyczając 8.000 zł na 5 lat, gdy rata miesięczna dziś wynosi 245,25 zł, daje nam możliwość wymieniania co 5 lat sprzętu RTV i AGD na nowy. Zwróćmy jednak uwagę, że pożyczając płacimy za to prawie podwójnie, mniej pieniędzy zostaje w naszym portfelu.

245,25 zł x 12 miesięcznych rat = 2.943 zł x 5 lat = 14.715 zł

Dokładnie 6.715 zł wydajesz więcej kupując na raty i tyle zarabia na Tobie bank, a Ty masz tyle mniej w swoim portfelu. Co byś dziś zrobił(a), kupił(a), mając dodatkowe 6.715 zł w ten sposób w swoim portfelu?

Może po prostu warto zacząć oszczędzać?

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *