Podatek Belki – liczymy, obniżamy i omijamy

Podatek od dochodów kapitałowych to potocznie nazywany podatek Belki, gdyż został wprowadzony przez Marka Belkę – ministra finansów. Podatek ze swojego założenia ma wynosić 19% i naliczany jest od wypracowanych odsetek na lokatach terminowych, kontach i rachunkach oszczędnościowych, funduszach inwestycyjnych itp. Jak pokażą poniższe wyliczenia, optymalizując kwotę którą chcemy ulokować, możemy zmniejszyć kwotę pobieranego podatku Belki albo go całkowicie ominąć. Jeśli natomiast będziemy lokowali swoje oszczędności bez optymalizacji kwot, może się okazać że podatek Belki wyniesie około 40%!

Jak się liczy podatek Belki?
Załóżmy, że mamy zaoszczędzone 2.000 zł, które lokujemy na lokacie terminowej 3-miesięcznej (90 dni), oprocentowanej w skali roku na 5,5%. W podanym przykładzie wypracowane odsetki wyniosą:

2.000 zł x 5,5% = 110 zł – tyle wyniosłyby roczne odsetki, my jednak lokujemy nasze oszczędności na 3 miesiące, więc kwotę 110 zł musimy podzielić na 12 miesięcy i pomnożyć przez 3 miesiące (lub po prostu podzielić od razu na 4).

110 zł : 12 mies. = 9,1666 zł – tyle wyniosą miesięczne odsetki
9,1666 zł x 3 mies. = 27,50 zł – tyle wyniosą odsetki wypracowane przez 3 miesiące.

Podstawa opodatkowania, czyli kwota wypracowanych odsetek, od której będziemy liczyli podatek Belki zostaje zawsze zaokrąglona do pełnych złotych. W naszym przypadku wypracowane odsetki wynoszą 27,50 zł, więc podatek Belki będziemy liczyli od kwoty 28 zł – od tej kwoty należy wyliczyć 19% i uwaga – zaokrąglić (drugi raz) do pełnych złotych.

28 zł x 19% = 5,32 zł

Podatek od dochodów kapitałowych, który rzeczywiście musimy zapłacić wynosi 5 zł, a nasze wypracowane odsetki netto od ulokowanych oszczędności (2.000 zł) wyniosą 22,50 zł – tyle zarobimy.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że nasz podatek wyniesie:
27,50 zł x 19% = 5,23 zł, tak jednak nie jest, rzeczywiście zapłaciliśmy o 23 grosze mniej.

Jak nie dać się zrobić w balona i obniżyć podatek Belki?

Odpowiedź na to pytanie to optymalizacja kwoty, którą będziemy lokować. Oszczędność nie będzie duża, ale może się okazać, że zamiast 19% zostanie nam pobrany w rzeczywistości podatek wynoszący np. 13% wypracowanych odsetek, a wtedy zaoszczędzimy dodatkowe 6% od wypracowanych odsetek. Jeśli natomiast ulokujemy nieoptymalną kwotę, nasz podatek może wynieść około 40%!

Załóżmy, że lokujemy oszczędności wynoszące 200 zł na lokacie terminowej 3-miesięcznej, oprocentowanej w skali roku na 5,5%. Są dostępne na rynku lokaty terminowe, które można zakładać od minimum 200 zł, więc przykład jest z życia wzięty.

200 zł x 5,5% = 11 zł – tyle wyniosłyby wypracowane odsetki przez rok, ale my lokujemy pieniądze znowu na 3 miesiące, więc dzielmy tą kwotę na 4 (lub jak w przykładzie wyżej dzielimy na 12 mies. i mnożymy razy 3 mies.).

11 zł : 4 = 2,75 zł – od tej kwoty wyliczamy podstawę opodatkowania, która po zaokrągleniu w górę wynosi 3 zł.

Liczymy podatek Belki:
3 zł x 19% = 0,57 zł – teoretycznie wyniósłby on 57 groszy, w rzeczywistości jest jednak zaokrąglany do pełnych złotych, więc zostanie nam potrącona kwota 1 zł.

W tym przypadku nasze wypracowane odsetki z ulokowanych oszczędności, które otrzymamy wynoszą1,75 zł. Zapłacony podatek w wysokości 1 zł stanowi aż 36,36%!

W ekstremalnym przypadku (możliwym do zrealizowania na koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej poniżej 200 zł), przy założeniu tego samego oprocentowania w skali roku 5,5%, podatek Belki może wynieść nawet 39,96%! – wystarczy ulokować 182 zł!

Tak samo jak nieoptymalna kwota lokaty może działać na naszą niekorzyść, tak samo optymalna kwota lokaty może zadziałać na naszą korzyść.

Załóżmy, że lokujemy tym razem na naszej lokacie 3-miesięcznej oprocentowanej w skali roku na 5,5% kwotę 545 zł. Liczymy wypracowane odsetki:

545 zł x 5,5% = 29,975 zł : 4 = 7,49 zł.

Podstawa opodatkowania zaokrąglona do pełnych złotych wynosi 7 zł i od tej kwoty należy wyliczyć 19%:

7 zł x 19% = 1,33 zł –  kwota podatku ponownie zostaje zaokrąglona do pełnych złotych i nasz podatek, który zostanie nam pobrany przez bank wyniesie 1 zł!

Coś tu chyba nie gra! Wyżej lokowaliśmy 200 zł na 3 miesiące przy oprocentowaniu 5,5% i pobrano nam podatek w kwocie 1 zł, a teraz lokujemy 545 zł i też pobrano nam podatek 1 zł?

Tym razem optymalna kwot lokaty spowodowała zaokrąglenie podstawy opodatkowania oraz samego podatku nie w górę, lecz w dół. W tym przypadku nasz zysk z ulokowanej kwoty 545 zł wyniesie 7,49 zł – 1 zł podatku = 6,49 zł, natomiast pobrany podatek Belki 13,34%!

Lokując nawet większe kwoty oszczędności starajmy się optymalizować kwotę lokaty.

Jak ominąć całkowicie podatek Belki?

Całkowite ominięcie podatku od dochodów kapitałowych jest możliwe, dzięki udostępnionym przez banki lokatom, kontom i rachunkom oszczędnościowym z dzienną kapitalizacją odsetek. W przypadku tych produktów wypracowane odsetki są dopisywane codziennie do naszych ulokowanych oszczędności. Jeśli wypracowane dzienne odsetki będą niższe niż 2,50 zł, czyli 2,49 zł, podstawa opodatkowania wyniesie 2 zł a podatek od tej kwoty wyniesie 0,38 zł, tym samym po zaokrągleniu do pełnej złotówki podatek wyniesie 0 zł! Wówczas nie zapłacimy w ogóle podatku Belki, a nasze oszczędności netto będą zdecydowanie wyższe.Stąd ostatnia popularność lokat i rachunków antybelkowych (antypodatkowych). Jeśli jednak kwota ulokowanych oszczędności będzie zbyt duża, że wypracowane dzienne odsetki przekroczą kwotę 2,49 zł, podatek Belki zostanie naliczony i pobrany. Radą na to jest założenie kilku lokat terminowych lub rachunków oszczędnościowym z ulokowanymi mniejszymi kwotami pieniędzy.

Obecnie porównując na rynku lokaty terminowe, nie należy kierować się wyłącznie oferowanym oprocentowaniem, gdyż może się okazać, że pomimo wyższego oprocentowania lokaty, zostanie nam pobrany podatek Belki. Natomiast na konkurencyjnej lokacie z niższym oprocentowaniem, gdzie dzięki dziennej kapitalizacji odsetek nie zostanie potrącony podatek Belki, suma sumarum wyjdziemy na tym lepiej, gdyż nasze wypracowane odsetki netto będę większe.

Do obliczania optymalnej kwoty lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek proszę skorzystać z dostępnego kalkulatora.

Warto przeczytać:

Jedna myśl nt. „Podatek Belki – liczymy, obniżamy i omijamy

 1. przemo

  jesli chodzi o wysokość dziennych odstetek to jest KOLOSALNA różnica czy wyniosą one 2,50 zł czy 2,49 zł !!!
  od 2,49 zł podstawą opodatkowania wynosi 2 zł – wiec 19% z 2 zł = 0,38 gr . Ta kwota zostaje zaokraglona do 0 zł !!
  od 2,50 zł podstawą opodatkowania wynosi 3 zł – więc 19% z 3 zł = 0,57 gr !!! Ta kwota zostaje zaokrąglona do 1 zł !!

  TYLKO I WYŁĄCZNIE ODSETKI MNIEJSZE OD 2,49 (nie ważne czy na miesiąc czy na dzien) sa „zwolnione” z podatku

  liczcie, przeliczajcie i czytajcie ze zrozumieniem – tylko tak da sie zarobić
  pozdro

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *