Oszczędzanie na węgiel

Koszty zakupu węgla i drewna w okresie grzewczym są dla większości z nas dużym wydatkiem, którego nie jesteśmy w stanie pokryć od razu w całości. Kupujemy wówczas mniej węgla a częściej, niektórzy oszczędzają na ten cel, a inni pożyczają pieniądze. Wydatek ten musimy jednak ponieść, nie możemy go za bardzo przesunąć na później bo to zależy od pogody.

Wczoraj słyszałem w telewizji, że przeciętna rodzina zużywa w zimie 5 ton węgla. Cena tony węgla wynosi około 700-820 zł. Czyli przeciętna rodzina wydaje rocznie od 3.600 do 4.100 zł na sam węgiel. Tak spory wydatek można zaplanować i oszczędzać na ten cel, żeby nie trzeba było w jednym miesiącu wydawać od razu 820 zł, albo posiłkować się pożyczką pieniędzy.

Dodatkowo możemy zaoszczędzić kupując węgiel w okresie letnim, który jest wtedy tańszy i lżejszy bo jest suchy. Mokry węgiel waży więcej, a skoro suchy mniej to możemy go kupić za te same pieniądze więcej.

Do obliczeń przyjmuję cenę tony węgla 800 zł i oprocentowanie w skali roku 4,5%. Chcąc kupić:
3 tony węgla (2.400 zł), muszę miesięcznie oszczędzać 195,18 zł;
4 tony węgla (3.200 zł), muszę miesięcznie oszczędzać 260,24 zł;
5 ton węgla (4.000 zł), muszę miesięcznie oszczędzać 325,29 zł.

Kwota miesięcznych i rocznych wydatków na ogrzewanie domu jest więc spora, warto zastanowić się nad sposobami oszczędzania energii.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *