Oszczędzanie na prezenty

Wydatki na prezenty nie ominą nikogo. Każdy z nas prędzej czy później spotka się z jakąś okazją czy świętem kogoś bliskiego, któremu będzie chciał podarować jakiś prezent. Okazje mogę być różne: urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, Wielkanoc, dzień kobiet, dzień mężczyzn, dzień dziewczyny, dzień chłopaka, dzień matki, dzień ojca, dzień babci, dzień dziadka, walentynki, rocznica itp.

Skoro wiemy, że te święta i okazje nas nie ominą, możemy próbować zaplanować wydatki na prezenty. Zastanówmy się jakie święta i okazje w danym roku nas spotkają i komu będziemy chcieli podarować prezent oraz za ile. Zapiszmy sobie to na kartce i policzmy.

Teraz utorzymy sobie taki krótkoterminowy  fundusz „Świętego Mikołaja” :). Niektórzy wydają na prezenty więcej niektórzy mniej. Ja do wyliczeń przykładowo założyłem sobie, że rocznie będę potrzebować 1.200 zł na wszystkie prezenty. Korzystając z dostępnego kalkulatora i zakładając krótkoterminowe oprocentowanie 4,5% wyliczyłem, że muszę miesięcznie oszczędzać 98 zł.

Zarobię na odsetkach niewiele ale w tym funduszu wcale o to nie chodzi, tylko o to żeby być przygotowanym na takie wydatki i strać się ich trzymać.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *