Oszczędzanie w mBanku

mBank jest bankiem typowo internetowym należącym do BRE Banku, tak jak MultiBank, nie posiada on jednak standardowych oddziałów jedynie z czasem utworzone małe kioski, gdzie można podpisać umowę czy złożyć wniosek, porozmawiać o ofercie.

Pamiętam jak mBank szczycąc się tym, że jako bank internetowym ma mniejsze koszty, bo nie posiada placówek, więc jest tańszy w utrzymaniu, może tym samym zaoferować wyższe oprocentowanie lokat i tańsze kredyty. Pamiętam jak oprocentowanie konta było dwucyfrowe i wynosiło ok. 14-16%.

Dziś oferta mBanku jest znaczenie szersza niż dawniej, jednak oprocentowanie jest już zbliżone do banków marmurowych, koszty kredytów itd. Mimo to chciałbym zwrócić uwagę na ten bank, ponieważ konto w nim może korzystnie wpływać na nasze oszczędności.

Założenie jak i prowadzenie konta w tym banku jest zupełnie darmowe, wydanie karty bankomatowej, przelewy do wszystkich banków, wyciągi przesyłane mailem, hasła sms niezbędne do wykonania przelewów. Z bankomatów sieci Euronet, Cash4You, BZ WBK możemy bezpłatnie wypłacać pieniądze z konta, z pozostałych bankomatów wypłata kosztuje chyba 4,5 zł.

Jest to generalnie bardzo tanie konto w utrzymaniu, może nas kosztować 0 zł, a co ważne przelewy będziemy mieli darmowe do wszystkich banków. Minusem jednak jest to, że oprocentowanie eKonta jest symboliczne. Do konta głównego możemy włączyć kilka rachunków oszczędnościowych eMax (symbolicznie oprocentowanych), oraz 4 rachunki oszczędnościowe eMax Plus. Rachunki eMax Plus są już zdecydowanie lepiej oprocentowane, jednak oferta i tak nie jest najlepsza przez niższe oprocentowanie niż u konkurencji, możliwość bezpłatnego wypłacenia pieniędzy tylko raz w miesiącu (przez przelew na eKonto), pozostałe wypłaty są już płatne. Lokaty terminowe też są mało konkurencyjne.

Oprocentowanie lokat w mBanku ostatnio też jest mało konkurencyjne. Mimo to uważam, że warto się zainteresować eKontem, które można wykorzystywać jako konto główne, z którego będziemy wykonywać bezpłatnie przelewy, np. na konta oszczędnościowe w EuroBanku. Warto tą czynność zautomatyzować ale więcej o tym napiszę w osobnym wpisie.

mBank ma również w swojej ofercie Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, dzięki któremu mamy dostęp do wielu różnych funduszy inwestycyjnych. Nabywanie jednostek funduszy jest zwolnione z opłaty za nabycie bądź odkupienie, pozostaje opłata za zarządzanie. Jak ktoś interesuje się nie tylko oszczędzaniem ale i inwestowaniem, znajdzie tam ciekawe fundusze inwestycyjne. SFI to kolejny duży plus mBanku oprócz eKonta.

Podsumowując oferta mBanku nie jest na tyle ciekawa by aktualnie zainteresować się oszczędzaniem w nim swoich pieniędzy. Polecam skorzystać z darmowego konta bankowego i inwestować w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych. Niektórych może zainteresuje oferta lokat strukturyzowanych, ja wolę zainwestować sam pieniądze w fundusze inwestycyjne.

Oszczędność kilku złotych miesięcznie na opłatach za prowadzenie konta i przelewy przemawia do mnie, by korzystać z tego konta. Nawet jeśli zaoszczędzę miesięcznie 3 zł, w porównaniu z ofertą np. Alior Banku, rocznie oszczędzam 36 zł.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *