EuroBank – najbezpieczniejszy bank internetowy

Portal Bankier.pl przyjrzał się bankowym zabezpieczeniom i opublikował raport „Bezpieczeństwo w bankowości internetowej”. Zbadano zabezpieczenie systemów transakcyjnych przed atakami phishingu, man-in-the-middle oraz man-in-the-browser. Z analizy raportu wynika, że najbardziej bezpiecznym bankiem, stosującym najnowocześniejsze zabezpieczenie bankowości internetowej jest EuroBankNa drugim miejscu znalazł się BNP Paribas Fortis, zaś na trzecim – Raiffeisen Bank Polska wraz z Bankiem Zachodnim WBK.

Zdaniem Bankier.pl stosowane przez polskie banki zabezpieczenia kanału internetowego są jednymi z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszymi na świecie. Czy to oznacza, że korzystanie z bankowości internetowej jest w Polsce bardzo bezpiecznie? Bezpieczniejsze niż np. w Wielkiej Brytanii i USA?

Zdaniem portalu – tak, co wynika z zastosowania przez rodzime banki od razu najnowocześniejszych rozwiązać, pozwalających uniknąć błędów popełnionych w innych krajach.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły:
miejsce czwarte – Alior Bank;
miejsce piąte – Millennium Bank, Konto Xelion, Bank Pekao;
miejsce szóste – MultiBank i mBank (BRE Bank S.A.), Krakowski Bank Spółdzielczy, ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy, Allianz Bank;
miejsce siódme – Nordea Bank Polska;
miejsce ósme – Bank BPH;
miejsce dziewiąte – Bank Gospodarki Żywnościowej;
miejsce dziesiąte – Volkswagen Bank Polska, Toyota Bank Polska, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Lukas Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości;
miejsce jedenaste – HSBC Polska;
miejsce dwunaste – Polbank EFG, Kredyt Bank, Invest-Bank;
miejsce trzynaste – Mazowiecki Bank Regionalny w Warszawie;
miejsce czternaste – PKO BP, Inteligo (PKO BP), Getin Bank, eskok.pl, DnB NORD Polska, Deutsche Bank PBC, Bank Pocztowy.

Jak wynika z rankingu, ostatnie miejsce i najmniej bezpiecznym bankiem okazał się Bank Pocztowy S.A.

Wszystkie banki stosują dwustopniowy system zabezpieczeń: jeden – do logowania, drugi – do potwierdzania transakcji. Najpopularniejszym sposobem autoryzacji są hasła jednorazowe, hasła SMSowe oraz tokeny.

Łańcuch zabezpieczeń jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo – którym jest sam klient. Zabezpieczenia stają się bezwartościowe, gdy sam klient dobrowolnie przekaże hasła złodziejom albo nie zadba sam o zabezpieczenie swojego komputera.

Treść raportu znajduje się pod adresem: http://www.bankier.pl/static/att/68000/2034334_raport102009.pdf

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *