Archiwa kategorii: Oszczędzanie

Oszczędzanie długoterminowe – jak to robić? Różne produkty, różne metody

Po ciężkim dniu, zmęczeni wracamy do domu. Siadamy na kanapie, bierzemy naszego ukochanego pilota w rękę …pyk… „Polacy nie oszczędzają” – z telewizora krzyczy mądry pan w garniturze …pyk… „ System emerytalny się wali. Weźmy sprawy w swoje ręce” – ostrzega uprzejma pani z serwisu informacyjnego… następny kanał to samo. Zdaję się, że wszyscy ciągle mówią o tym samym: OFE, emerytura, oszczędności, przyszłość. Nie dadzą spokoju, a ja przecież chce tylko odpocząć po pracy, obejrzeć mecz. Ja się na tym nie znam, nie wiem o czym mówią, mnie to nie dotyczy – tak myśli większość Polaków. Ale czy na pewno oszczędzanie jest takie trudne? W jaki sposób mogę oszczędzać i gdzie lokować swoje środki?

W niniejszym wpisie chciałbym poruszyć temat różnorodności produktów finansowych dostępnych na rynku oraz  ich użyteczność w oszczędzaniu długoterminowym. Postaram się wypisać wszelkie wady i zalety danych produktów finansowych oraz przybliżyć zasady ich działania tak, aby każdy mógł je zrozumieć.

Pierwsze, co przychodzi nam na myśli jeśli chodzi o oszczędzanie to odkładanie pieniędzy – bardzo słusznie. Na początku chciałbym omówić, może dla niektórych absurdalną, ale jednak przez wielu praktykowaną metodę oszczędzania „w skarpetę”. Zaoszczędzone pieniądze chowamy głęboko w szafie, aby nikt ich nie znalazł. Owijamy je skarpetą, sprytniejsi trzymają je za obrazem. Wszystko po to, aby skorzystać z nich, gdy przyjdzie przysłowiowa „czarna godzina”. Jest to niestety trywialny sposób oszczędzania. Oszczędzając, czy to na czarną godzinę, czy na nowy samochód powinniśmy chronić nasze pieniądze przed najgorszym złodziejem, który znajdzie nasze oszczędności, choćby były schowane najgłębiej w szafie. Tak, tak, mowa tu o… inflacji.

Czytaj dalej

Sposoby na wysoką emeryturę

Opublikowany w marcu raport ZUS wskazuje, że w ciągu najbliższych 5 lat deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie 350 mld zł, co przy planowanych przychodach budżetu państwa na 2010 r.  w kwocie 250 mld zł nie wygląda dobrze. Natomiast dane z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazują, że tak jak w 2000 r. na każdego emeryta przypadło 5 osób w wieku produkcyjnym, tak planuje się, że w roku 2050 na jednego emeryta będą przypadać mniej niż 2 osoby zdolne do pracy. Ponadto jak wyliczyli niektórzy doradcy, trzydziestoletni mężczyzna, który dzisiaj zarabia 4.000 zł brutto miesięcznie, otrzyma emeryturę w wysokości około 64% swojego ostatniego wynagrodzenia. Natomiast trzydziestoletnia kobieta zarabiająca dzisiaj miesięcznie 20.000 zł brutto –  otrzyma z dwóch filarów emeryturę stanowiącą zaledwie około 20% jej ostatniego wynagrodzenia.

Dane te jak widać nie napawają optymizmem. Nie chciałbym nikogo straszyć ale jedynie uświadomić jak wygląda sytuacja w obecnym systemie emerytalnym i zachęcić do wzięcia sprawy we własne ręce. Sposobem na powiększenie przyszłej emerytury jest dodatkowe inwestowanie pieniędzy we własnym zakresie, we „własnym funduszu emerytalnym”, który możemy stworzyć sami, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę lub skorzystać z dostępnych na rynku produktów służących do tego celu.

Poniżej zaprezentowano 8 sposobów na wyższą emeryturę: Czytaj dalej

Groszowy sposób oszczędzania

Dziś chciałbym Wam przedstawić groszowy sposób oszczędzania, który ostatnio wymyśliłem. Metoda ta polega na drobnym okradaniu samego siebie mającym na celu oszczędzanie małych kwot pieniędzy. Myślę, że w ciągu miesiąc może udać nam się oszczędzić kilkanaście złotych, a tym samym uzbierać minimalną kwotę pieniędzy na przykład na nowy telefon komórkowy, o którym pisałem w artykule pt.: Oszczędzanie na nowy telefon i połączeniach.

Wymyślony sposób oszczędzania polega na tym, że tak jak każdego dnia lub prawie każdego dnia robimy mniejsze lub większe zakupy, wydajemy i rozmieniamy przy tym na drobniejsze monety nasze pieniądze z portfela. Po takich zakupach w portfelu zostają nam jednak monety o niskim nominale 1, 2, 5, 10 i 20 groszy a nawet 50 groszy. Każdą z monet poniżej 1 zł (lub 50 groszy jak wolimy), znajdującą się w naszym portfelu wyciągamy na koniec dnia i wkładany do naszej świnki skarbonki lub słoika, w którym oszczędzamy drobne monety. Proponuję sobie gdzieś na kartce lub w komputerze np. programie Excel notować, ile codziennie zaoszczędziliśmy w ten sposób.

Takim prostym sposobem możemy w ciągu miesiąca zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych, za które co dwa lata moglibyśmy kupować sobie nowy telefon komórkowy lub cokolwiek innego o podobnej wartości.

Oszczędzanie czasu na prasowaniu

Prawdopodobnie wielu z Was, tak samo jak ja, nie lubi prasować a sama czynność zajmuje Wam zawsze za dużo czasu. Prasowanie nie kojarzy mi się z czymś przyjemnym a muszę je niestety wykonywać co tydzień, bo lubię nosić dobrze uprasowane koszule do pracy itp. Dotychczas nie zastanawiałem się czy można w ogóle skrócić czas prasowania ani jak to zrobić. Nie miałem żadnego konkretnego pomysłu a gdy przychodził moment, że znowu musiałem prasować koszule – miałem ochotę wyjść z domu, a może z siebie, ulotnić się. Wiedziałem, że przez najbliższe 1-3 godzin, będę – jak za karę – prasować.

Moje żelazko nawet markowe z niższej półki na szczęście zepsuło się. Tak, dobrze czytasz, na szczęście się zepsuło, wreszcie! Na nieszczęście przypaliłem sobie spodnie od garnituru, dlatego tak się na nie wkurzyłem, że postanowiłem poszukać sobie dobrego i lepszego żelazka. Moje dotychczasowe żelazko kosztowało około 2 lat temu prawie 100 zł, więc teraz było niewiele warte z kamieniem i zepsutym termostatem. Zniszczyło mi spodnie – sam pomyśl ile mogły być warte. Czytaj dalej