Oszczędzanie na emeryturę 38 lat – z 30.000 zł zrobić 352.317,18 zł

W mediach znowu pojawiają się informację, że emerytury wypłacane z ZUS dla ludzi w X wieku będą wynosiły X % (ale mniej niż 100%) ich wynagrodzenia. W moim przypadku – mam 27 lat pozostało mi 38 lat do emerytury. Z mediów ostatnio dowiedziałem się, że moja emerytura wypłacana z I filaru (ZUS) będzie wynosiła 15-30% mojego wynagrodzenia. Dobrze, że jest jeszcze drugi filar (OFE), może dzięki niemu prawię wystarczy mi na lekarstwa jak już będę w wieku emerytalnym.

Powoli zastanawiam się nad III filarem (IKE), może warto zacząć inwestować? Dokonałem pewnych obliczeń, zastanawiając się ile pieniędzy musiałbym mieć teraz, żeby w ciągu tych 38 lat pomnożyć je kilkakrotnie a jednocześnie, żeby co miesiąc nie musieć nic dopłacać. Czyli mam x pieniędzy, wpłacam je na lokatę, konto oszczędnościowe, IKE i one przez 38 lat „pracują”. W przypadku lokat i kont oszczędnościowych trzeba by tak kombinować, żeby uniknąć płacenia podatku Belki, choć tak naprawdę nie wiadomo czy ten podatek będzie istniał za 38 lat. Jednak nie każdy bank zaoferuje nam przez 38 lat wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe, a już na pewno nie znajdziemy lokaty terminowej na tak długi okres. IKE jest generalnie dobrym rozwiązaniem. Możemy też spróbować sami inwestować pieniądze na giełdzie czy w funduszach inwestycyjnych, ale wtedy zawsze pozostaje problem z płaceniem podatku Belki.

Wracając do moich obliczeń, czy uwierzyłbyś mi gdym Ci powiedział: „ulokuj 30.000 zł a za 38 lat, gdy przejdziesz na emeryturę, będziesz miał aż 352.317,18 zł”Kwota 30.000 zł zostanie pomnożona więc ponad 11 razy, czyli średnioroczna stopa zwrotu z takiego oszczędzania wyniesie ponad 28 %. Zaskakujące prawda? Jest to jednak możliwe dzięki działaniu procentu składanego. Do moich obliczeń założyłem sobie, że wpłacam 30.000 zł na 38 lat, co miesiąc przez 38 lat nic nie dopłacam, oprocentowanie w skali roku wynosi 6,5% (o 1% więcej niż przyjmuję w innych moich obliczeniach, dlatego że jest to inwestycja długoterminowa w fundusze inwestycyjne akcyjne (IKE), które powinny wypracować średnio rocznie 6,5% jeśli nie więcej).

Obliczenia przedstawia poniższy wykres:

Możemy również zacząć od zera i wpłacać miesięcznie kwotę 177 zł przez 38 lat. Przy założeniu 6,5% w skali roku, po 38 latach zgromadzimy kapitał w kwocie 352.979,46 zł, co przedstawia poniższy wykres:

Sam możesz dokonać podobnych obliczeń. Odpowiedni kalkulator znajduje się w dziale Kalkulatory.

Warto przeczytać:

Warto przeczytać:

3 myśli nt. „Oszczędzanie na emeryturę 38 lat – z 30.000 zł zrobić 352.317,18 zł

 1. michal

  Niby fajnie to wychodzi, jednak dla takich obliczeń niezmiernie ważna jest stałość okresu kapitalizacji odsetek… no a jak mozna ustalać kapitalizację odsetek dla funduszy akcyjnych, które tak naprawdę raz bardziej raz mniej obracają akcjami, często poprostu je trzymają…

  Odpowiedz
 2. Antey

  Proponuję policzyć dla 8,16,64,128% stopy zwrotu…. 😀
  Oczekiwa średniej rocznej stopy zwrotu netto > 4.5% to optymizm. Realnie należy liczyć dla 3.5% i mieć nadzieję, że się miło zaskoczy.
  Aha – i przypominam o inflacji :) Której TEŻ % składany dotyczy……….

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Długoterminowe wyniki funduszy inwestycyjnych potwierdzają, że średnia roczna stopa zwrotu w długim okresie jest wyższa niż 4,5%. Nie biorę danych pod uwagę tylko z GPW ale także z giełdy amerykańskiej. Inflacja oczywiście istnieje, dlatego przyjąłem niską stopę procentową a można się przed nią zabezpieczyć.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *