Co to jest inteligencja finansowa i majętność?

Robert Kiyosaki w swojej książce „Kwadrant przepływu pieniędzy” o inteligencji finansowej pisze tak:

„O finansowej inteligencji nie świadczy zbytnio to, ile pieniędzy zdobywasz, ale to, ile ich trzymasz, jak ciężko dla ciebie pracują i przez ile pokoleń są one przekazywane”.

Natomiast majętność jest opisywana tak: „(…) to liczba dni, które możesz przeżyć bez potrzeby wykonywania pracy i wciąż utrzymać swój standard życia”.

Majętność jest mierzona w czasie a nie w pieniądzach jak powszechnie mogłoby się wydawać. Zatem dla przykładu, jeśli posiadasz oszczędności wynoszące 4.500 zł a Twoje miesięczne wydatki wynoszą 1.500 zł, to możesz powiedzieć, że Twoja majętność wynosi 3 miesiące, że jesteś majętny na 3 miesiące.

Jest wiele ludzi, którzy co miesiąc zarabiają dużo pieniędzy, jednak mają tak bardzo rozbudzone potrzeby, że wszystko co zarobią to wydają. Czasami wydają więcej niż zarabiają korzystając z pożyczek i są przyzwyczajeni do wysokiego standardu życia. Zazwyczaj nie posiadają w ogóle lub bardzo małe oszczędności. Wiele osób uważa takie osoby za bogate, majętne, zazdrości im wielu rzeczy, które posiadają lub tego jak przyjemnie wykorzystują wolny czas. Takie zachowanie jak mogłoby się wydawać, nie świadczy jednak o inteligencji finansowej ani o majętności.

Warto przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *